Wideo

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Data: 2012-04-11

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Projekt dotyka ważnego problemu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości, a raczej skutków tego postępowania dla dłużników, którzy bywa, że w wyniku tego postępowania pozostają rzeczywiście bez dachu nad głową. Ale propozycja, którą państwo zgłaszacie, rzeczywiście może budzić pewne kontrowersje, bo chcecie zaradzić temu problemowi w taki oto sposób, że chcecie wyłączyć spod egzekucji pewne minimum mieszkalne, czyli w przypadku gdy dłużnik prowadzi gospodarstwo wieloosobowe – 10 m2 powierzchni mieszkalnej na osobę, a jeżeli jednoosobowe – 20 m2 powierzchni mieszkalnej.

Nie chcę odnosić się do tej propozycji, bo będziemy próbowali znaleźć rozwiązanie w trakcie prac legislacyjnych. Natomiast rzeczywiście, potwierdzam, że w trakcie mojej pracy parlamentarnej, w trakcie dyżurów wielokrotnie spotykałem się z takimi sytuacjami, kiedy przychodziły osoby, z jednej strony skarżąc się na działania komornika, z drugiej strony opisując właśnie takie sytuacje. To też są ułomności postępowania egzekucyjnego, które nie zawsze jakby prowadzi do oczekiwanego skutku. Niestety postępowanie egzekucyjne w przypadku nieruchomości jest postępowaniem kosztownym, a, tak jak państwo piszecie w uzasadnieniu, z jednej strony nie zawsze daje spodziewany efekt, to znaczy zaspokojenie wierzycieli, z drugiej strony rzeczywiście często prowadzi do tego, że dłużnik pozostaje bez mieszkania. Jednocześnie podnosi on, że jego nieruchomość, mieszkanie czy dom, została sprzedana na przykład za 1/2 wartości rynkowej albo i niżej – to też często się zdarza.

Czyli problem jest. W postępowaniu egzekucyjnym niestety jest też tak, że ścierają się interesy dłużnika, wierzyciela i komornika. Komornik jest zainteresowany tym, żeby pokryć swoje koszty w jak największym stopniu, wierzyciel chce szybko zrealizować tytuł wykonawczy, odzyskać swoje pieniądze, a dłużnik oczywiście chce zachować swój dobytek. I tutaj zadaniem ustawodawcy jest znalezienie złotego środka. Nie zgodzę się z przedmówcą, że obecne postępowanie egzekucyjne w 100% zabezpiecza interesy dłużnika, ale też nie do końca zabezpiecza interes wierzyciela.

To też trzeba jasno powiedzieć. W związku z tym, że, tak jak już powiedziałem, problem istnieje, w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wnioskuję o przekazanie projektu ustawy do dalszych prac legislacyjnych w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Dziękuję.

(Oklaski)

Czytaj więcej

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o partiach politycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Data: 2012-04-11

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Obecnie obowiązująca ustawa być może nie jest doskonała, ale jest wynikiem pewnego kompromisu i konsensusu wszystkich sił politycznych. A więc pierwsze pytanie: Dlaczego chcecie to porozumienie i ten konsensus łamać? I wynikające z tego drugie pytanie: Jakie są wasze prawdziwe intencje?

(Głos z sali: Nowoczesna Polska.)

Żyjemy w państwie, w którym są rejony, gdzie przyznanie się do poparcia dla partii opozycyjnej grozi konsekwencjami, chociażby utratą pracy. Czy może chodzi państwu o to, aby wyborcy deklarowali poparcie finansowe wyłącznie dla partii rządzącej, czyli, jednym słowem, dla Platformy Obywatelskiej? Rozumiem, że dla was również jako dla cichego koalicjanta PO. Dziękuję.

(Oklaski)

Czytaj więcej

Informacja prezesa Rady Ministrów na temat projektu wdrażanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, ograniczającego wymiar godzin lekcji historii w szkołach ponadpodstawowych

Data: 2012-03-28

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! Dzisiaj na tej sali często pada pytanie dlaczego. Dlaczego państwo chcecie ograniczyć młodym ludziom w wieku przedmaturalnym dostęp do wiedzy historycznej, wiedzy o dziejach polskiego narodu i polskiego państwa?

Czy dlatego, że na europejskim rynku pracy młodym Polakom została przypisana rola ślusarzy, murarzy, hydraulików, kucharzy i uważacie państwo, że tak będzie łatwiej tym młodym ludziom się z tym pogodzić – bez wiedzy historycznej, bez wiedzy o dokonaniach naszych wielkich rodaków? Pozbawicie ich w ten sposób aspiracji zawodowych...

(Gwar na sali)

(Głos z sali: Pobijcie się!)

Proszę państwa, przecież nie można w ogóle normalnie tutaj debatować. Czy zatem chodzi o to, aby młody człowiek łatwiej pogodził się z przypisaną mu rolą na europejskim rynku pracy? Dziękuję.

(Oklaski)

Czytaj więcej

Pierwsza 1 2 17 18 19 20 21 22 Ostatnia

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.