Wideo

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny

Data: 2012-04-11

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam pytanie do wnioskodawców. Czy jesteście państwo przekonani, że ta nowelizacja w istotny sposób poprawi sytuację prawną dostawców i projektantów? Czy w Kodeksie cywilnym leży problem?

Ja to rozumiem. Rzeczywiście ta sytuacja, w której dostawcy, projektanci nie otrzymują należnego wynagrodzenia od głównego wykonawcy, występuje często. Ostatnio przecież przy A2 jedna ze spółek ogłosiła upadłość i cały łańcuszek podwykonawców pozostał bez należnych środków. Zwróćcie państwo uwagę, podwykonawców. Jest zapis w Kodeksie cywilnym, regulacji dotyczących umowy o roboty budowlane, który niby zabezpiecza sytuację dostawców, ale przy tych wielkich inwestycjach publicznych co rusz dowiadujemy się, że i podwykonawcy są pokrzywdzeni, że nie otrzymują środków od głównego wykonawcy.

Ten mechanizm został już zresztą opisany, w jaki sposób to się robi, w jaki sposób są powoływane fikcyjne spółki, które pełnią rolę czy to głównego wykonawcy, czy podwykonawcy, który zatrudnia jeszcze kolejnych podwykonawców, czyli problem chyba nie leży tutaj. Problem leży w słabości państwa, bo mówimy głównie o inwestycjach publicznych. Zwróćcie też uwagę, że w inwestycjach prywatnych rzadziej ten problem występuje, chodzi o inwestycje publiczne. Czyli zgoda, że zabezpieczenia muszą być. Zgoda, że musi być lepsza kontrola.

Zgoda, że pewnie muszą być inne regulacje chroniące dostawców, chroniące projektantów, chroniące podwykonawców, ale chyba nie tędy droga i nie przez nowelizację Kodeksu cywilnego. Dziękuję.

Czytaj więcej

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Data: 2012-04-11

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Moje pytanie do wnioskodawców: Czy poprzedziliście państwo ten projekt stosownymi badaniami, jaka jest skala zjawiska, ile jest przypadków takich egzekucji, w wyniku których dłużnik pozostaje bez dachu nad głową, i badaniami dotyczącymi funkcjonowania dotychczasowych zabezpieczeń, czyli chociażby obowiązku dostarczenia lokalu zamiennego w sytuacji egzekucji z mieszkania? Dziękuję.

Czytaj więcej

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Data: 2012-04-11

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Projekt dotyka ważnego problemu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości, a raczej skutków tego postępowania dla dłużników, którzy bywa, że w wyniku tego postępowania pozostają rzeczywiście bez dachu nad głową. Ale propozycja, którą państwo zgłaszacie, rzeczywiście może budzić pewne kontrowersje, bo chcecie zaradzić temu problemowi w taki oto sposób, że chcecie wyłączyć spod egzekucji pewne minimum mieszkalne, czyli w przypadku gdy dłużnik prowadzi gospodarstwo wieloosobowe – 10 m2 powierzchni mieszkalnej na osobę, a jeżeli jednoosobowe – 20 m2 powierzchni mieszkalnej.

Nie chcę odnosić się do tej propozycji, bo będziemy próbowali znaleźć rozwiązanie w trakcie prac legislacyjnych. Natomiast rzeczywiście, potwierdzam, że w trakcie mojej pracy parlamentarnej, w trakcie dyżurów wielokrotnie spotykałem się z takimi sytuacjami, kiedy przychodziły osoby, z jednej strony skarżąc się na działania komornika, z drugiej strony opisując właśnie takie sytuacje. To też są ułomności postępowania egzekucyjnego, które nie zawsze jakby prowadzi do oczekiwanego skutku. Niestety postępowanie egzekucyjne w przypadku nieruchomości jest postępowaniem kosztownym, a, tak jak państwo piszecie w uzasadnieniu, z jednej strony nie zawsze daje spodziewany efekt, to znaczy zaspokojenie wierzycieli, z drugiej strony rzeczywiście często prowadzi do tego, że dłużnik pozostaje bez mieszkania. Jednocześnie podnosi on, że jego nieruchomość, mieszkanie czy dom, została sprzedana na przykład za 1/2 wartości rynkowej albo i niżej – to też często się zdarza.

Czyli problem jest. W postępowaniu egzekucyjnym niestety jest też tak, że ścierają się interesy dłużnika, wierzyciela i komornika. Komornik jest zainteresowany tym, żeby pokryć swoje koszty w jak największym stopniu, wierzyciel chce szybko zrealizować tytuł wykonawczy, odzyskać swoje pieniądze, a dłużnik oczywiście chce zachować swój dobytek. I tutaj zadaniem ustawodawcy jest znalezienie złotego środka. Nie zgodzę się z przedmówcą, że obecne postępowanie egzekucyjne w 100% zabezpiecza interesy dłużnika, ale też nie do końca zabezpiecza interes wierzyciela.

To też trzeba jasno powiedzieć. W związku z tym, że, tak jak już powiedziałem, problem istnieje, w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wnioskuję o przekazanie projektu ustawy do dalszych prac legislacyjnych w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Dziękuję.

(Oklaski)

Czytaj więcej

Pierwsza 1 2 17 18 19 20 21 22 23 Ostatnia

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.