Wideo

Sprawozdanie Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej str. projekcie ustawy o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych i ustawy o spo

Data: 2012-02-28

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam pytanie i do projektodawcy, i do posła sprawozdawcy. Chciałbym, żeby odnieść się do uwag, które zostały sformułowane przez Sąd Najwyższy, dlatego że podniesiono kilka wątpliwości dotyczących wprowadzenia na grunt polskiego systemu prawnego nowej kategorii norm o randze wyższej od ustawy, czyli mam tu na myśli przepisy międzynarodowej organizacji sportowej, przepisy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, regulaminy takich organizacji lub tego komitetu. To wymienia się w tych uwagach.

Podnosi się również, że rzeczywiście na naszym gruncie brak jest legalnych definicji

(Dzwonek)

kategorii pojęciowych takich jak: reprezentacja kraju, strój reprezentacji. I nie zauważyłem, żebyśmy w ostatecznym projekcie zawartym w sprawozdaniu do tych uwag się odnieśli. Tak że bardzo prosiłbym o to odniesienie. Dziękuję bardzo.

Czytaj więcej

Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin

Data: 2012-02-28

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam z kolei pytanie o konstytucyjność proponowanych rozwiązań. Ustawa, zgodnie z projektem, ma wejść w życie w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia. Nakłada nowy obowiązek podatkowy na KGHM.

Wydaje się, że w tym wypadku wątpliwości konstytucyjne są uzasadnione. Praktycznie ten podatek powinien wchodzić od nowego roku, roku 2013. Ponadto ustawa ma tytuł: o podatku od kopalin, natomiast de facto dotyczy miedzi i srebra. W Polsce tylko jeden podmiot wydobywa te kopaliny, czyli KGHM, a więc ten nowy podatek jest nakładany wyłącznie na jeden podmiot. A więc tu nasuwa się kolejna wątpliwość konstytucyjna.

Czy nie obawiacie się państwo, że ta ustawa nie utrzyma się w Trybunale Konstytucyjnym? Dziękuję.

Czytaj więcej

Pierwsza 1 2 20 21 22 Następna Ostatnia

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.