Wideo

Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy budżetowej na rok 2013

Data: 2012-12-10

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Chciałbym dowiedzieć się, czy pan minister ma świadomość tego, że większość samorządów już osiągnęła próg zadłużeniowy albo niedługo go osiągnie. Chciałbym dowiedzieć się, w jaki sposób te samorządy mają w przyszłym roku realizować działalność inwestycyjną, realizować zadania inwestycyjne, bo przecież nie z kredytów. Kredytów nie będą już mogły zaciągnąć. Czy rząd, jeśli chodzi o tę sprawę, zamierza w jakiś sposób pomóc? To jest pierwsza rzecz.

Chciałbym też, panie ministrze, dowiedzieć się, czy w przyszłym roku rząd znowu planuje oszczędzać kosztem samorządów. Chodzi mi o dokładanie zadań bez przekazywania środków. Ostatnio konwent marszałków przyjął stanowisko, że środków na pieczę zastępczą jest stanowczo za mało. Czy te praktyki również będą obowiązywały w roku 2013? W końcu chciałbym dowiedzieć się, z takiej czystej ciekawości, z jakich środków będą finansowane usterki na przejezdnej autostradzie A2.

(Dzwonek)

W normalnej sytuacji w normalnym państwie takie usterki byłyby finansowane w ramach umowy gwarancyjnej, natomiast po pierwsze, wiemy, że podmiotów, które wykonywały te autostradę, już nie ma, to jest jedna rzecz, a nawet gdyby były, to polski wynalazek – ustawa ministra Nowaka o przejezdności zmieniła zasady gry w trakcie trwania inwestycji i w trakcie trwania umowy. Rozumiem, że nie mamy żadnych możliwości finansowania tych usterek, jak tylko właśnie z budżetu państwa.

Wicemarszałek Jerzy Wenderlich: Panie pośle. I to już… Jeśli pozwoli mi pan coś powiedzieć...

W ogóle ciekawe, ile tak naprawdę ta autostrada kosztowała.

(Oklaski)

Czytaj więcej

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny

Data: 2012-12-05

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Chciałbym się zapytać, dlaczego Ruch Palikota podejmuje inicjatywy, które mają na celu jedno: psucie polskiego państwa, bo przecież osłabienie ochrony funkcjonariuszy publicznych jest krokiem dokładnie w tym kierunku, a to jest już któraś z kolei tego rodzaju inicjatywa, bo przypominam sobie podobną debatę chyba z pierwszego półrocza i teraz ten temat znowu wraca.

Chciałbym dowiedzieć się jeszcze jednego. Czy państwo powołujecie się na demokratyczne standardy w europejskich państwach demokratycznych? Czy znany jest wam przypadek, gdzie senator czy poseł nie jest uznawany za funkcjonariusza publicznego? Czy są takie państwa demokratyczne, w których przedstawiciele wybierani do parlamentu po prostu nie mają takiego statusu? Nie wydaje mi się, żeby gdzieś taka sytuacja mogła mieć miejsce. Dziękuję.

Czytaj więcej

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego

Data: 2012-12-05

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Od dwóch lat, a w zasadzie już trzeci rok, ministerstwo funkcjonuje w nowym stanie prawnym, kiedy mamy rozdział Prokuratury Generalnej i ministerstwa, a zatem od 3 lat minister sprawiedliwości jest pozbawiony prawa wnoszenia kasacji. Ja bym chciał wiedzieć, w jaki sposób minister sprawiedliwości ocenia tę sytuację? Czy z punktu widzenia kontroli w ramach postępowania instancyjnego wymiaru sprawiedliwości ta sytuacja jest dobra czy zła? W jaki sposób odbiło się to chociażby na liczbie składanych kasacji w nowym stanie prawnym? Czy jest to mniej więcej tyle samo spraw, ile było w czasie, gdy minister sprawiedliwości pełnił funkcję prokuratora generalnego, czy też w tej chwili tych kasacji jest mniej, a może więcej? Nie znam tej statystyki, a chciałbym to wiedzieć. Dziękuję bardzo.

Czytaj więcej

Pierwsza 1 2 3 4 5 6 7 21 22 Ostatnia

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.